× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

بهره‌گیری دانشگاه‌ها از ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه در پژوهش ضروریست

محمدابراهیم فقیه زاده در نشست روسای دانشگاه‌های استان قم با استاندار در تالار امام جواد(ع)، با اشاره به ضرورت هم گرایی میان دانشگاهها و مراکز حوزوی و نهادها در جهت ارزیابی مشکلات و دغدغه‌ها عنوان کرد: افتراقی میان دانشگاهها و نهادهای حوزوی وجود ندارد و همه می‌توانند در راستای رشد و تعالی جامعه به ارائه طرح و ایده‌های راهبردی بپردازند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قم افزود: امروزه حتی در بحث همگرایی رشته‌ها نیز ظرفیت‌های مهمی وجود دارد و حتی در اروپا و کشورهای پیشرفته نیز بحث های مهم در رشته های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در مسائل فقهی نیز ضرورت همگرایی میان رشته‌های مختلف را می‌توان دریافت همان گونه که در فقه پزشکی و رشته‌های پزشکی نیز با همگرایی می‌توان به حل مسائل پرداخت.

فقیه زاده با اشاره به خشک شدن دریاچه نمک در قم و حل این مقوله به عنوان یک بحران مهم را نیازمند همگرایی دانشگاهها و نهادهای مختلف دانست و اظهار کرد: با پیشروی کویر و لم یزرع شدن اراضی، بحران دریاچه نمک جدی‌تر شده است بی شک در این حوزه دانشگاه فنی نمی‌تواند به تنهایی وارد شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه صنعتی نیز صنعت سبز را آغاز کرده تا برای بحران‌های زیست محیطی وارد عمل شوند اینکه ما در حفظ محیط از چه نوع حامل‌های انرژی استفاده کنیم اهمیت بسزایی دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم عنوان کرد: در این باره دانشگاه‌ها باید نیازهای پژوهشی خود را احصاء کنند تا با تشکیل کارگروههای فناوری در این حوزه و کمیته مربوطه به بررسی طرح های ارائه شده بپردازند که بعد از ارزیابی‌ها و تصویب طرح‌ها به شورای عطف ارسال می‌شود.

وی گفت: این طرح‌ها در پروسه‌ای با ۵ کارگروه و اخذ کد رهگیری و مشخص شدن مجری طرح، دیوان محاسبات اسناد مربوط برای اجرای طرح پژوهشی را می‌گیرد اما در این باره خلائی که وجود دارد این است که پس از انجام همه مراحل، هیاتی که می خواهد به ارزیابی اجرای طرح بپردازد در دستگاه وجود ندارد.

فقیه زاده خاطرنشان کرد: این بدان معناست که نتیجه طرح‌ها به صورت کتابخانه‌ای گردآوری می‌شود در حالی که باید این طرح‌ها کابردی باشد در این خصوص برخی از دستگاه‌های اجرایی این طرح‌ها را به دست اساتید می‌دهند در این باره باید ظرفیت‌های موجود در استان قم چه در صنعت و چه در حوزه‌های مختلف این طرح احصاء شود که در این زمینه جهاد دانشگاهی و برخی از دستگاههای اجرایی وارد عمل شدند.

وی در مورد ظرفیت‌های حوزه نیز عنوان کرد: متاسفانه از ظرفیت حوزه در دانشگاهها استفاده نشده و در این باره یکی از نیازهای مهم طب سنتی است که اخیرا وزارت بهداشت فعالیت‌هایی را در این بخش آغاز کرده و دانشکده طب سنتی راه‌اندازی شده اما در بخش طب اسلامی برگرفته از روایات مرتبط با حوزه باید کار شود.

وی گفت:این دستاوردهای حوزوی در طب اسلامی حتی برای جهان اسلام نیز می تواند کارآیی داشته باشد در این راستا طب اسلامی و سنتی در مورد کشاورزی و منابع طبیعی و مهندسی پزشکی می‌تواند، اثرگذار باشد.

ایسناتوجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه