× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.
1

تخصیص یارانه شهریه برای رشته‌های مهارتی مراکز علمی کاربردی

فرید براتی ۱۷ مردادماه در نشست خبری، ضمن تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: نقش خبرنگار در تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه بازیگر فضای باز  رسانه‌ای خبرنگاران هستند، افزود: نبود فضای باز رسانه‌ها از دلایل ایجاد فساد در جامعه است.

براتی در ادامه با اشاره به انجام پیگیری‌های لازم به منظور راه‌اندازی مرکز رشد واحدهای فناور در بروجن، تصریح کرد: مذاکرات و پیگیری‌های اولیه انجام شده که امیدواریم پیش از هفته پژوهش شاهد افتتاح مرکز رشد در شهرک صنعتی بروجن باشیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های علمی کاربردی به دلیل ساختار نامتقارن، دارای خروجی فرهنگی متفاوتی در مراکز است، اظهار کرد: در راستای اعتبار بخشی به دانشجویان دانشگاه‌های علمی کاربردی، بحث باشگاه دانشجویان در دستور کار است.

براتی از تدوین اساسنامه باشگاه دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه علمی کاربردی استان برای نخستین بار خبر داد و افزود: این اساسنامه به منظور اجرای فعالیت‌های مختلف اعم از فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تدوین شده است.

وی تداوم حیات آموزش عالی در حرکت به سمت کار آفرینی دانست و افزود: تعدد مراکز علمی کاربردی با ایجاد فضای رقابتی به نفع جامعه است.

براتی ماهیت دانشگاه‌های علمی کاربردی را کارآفرینی دانست و گفت: این دانشگاه‌ها در سراسر کشور بر اساس آمایش سرزمینی، رشته تدوین کرده و آموزش می‎‌دهد و توسعه کیفی از اولویت‌های این دانشگاه محسوب می‌شود.

وی به معضل بیکاری فارغ‌التحصیلان به عنوان یک بحران در کشور اشاره و تصریح کرد: لازم است الگوی مشاغل تغییر کرده و مشاغل جدید تعریف شود.

براتی ادامه داد: در این راستا دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با ایجاد تغییراتی در پذیرش مهرماه سال جاری به سمت ایجاد دوره‌های تخصصی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مراکز علمی کاربردی حرکت کرده است.

وی افزود: ۷۹ کدرشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته در مراکز علمی کاربردی تدریس می‌شود که از این تعداد ۸ کدرشته  همچون طراحی مبلمان، مدیریت تجاری‌سازی و سلامت محیط زیست در صنایع جدید هستند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با اشاره به وجود ۷۱ کدرشته در مقطع کاردانی در مراکز علمی کاربردی استان، اظهار کرد: از این تعداد ۱۳ کد رشته برای سال تحصیلی جدید به رشته‌های کاردانی افزوده شده است.

وی رشته‌های گردشگری، خبرنگاری، بازیگری، تراش سنگ‌های قیمتی، حفاظت از ذخایر و منابع آبزیان و ترافیک شهری را از جمله رشته‌های جدید کاردانی مراکز علمی کاربردی استان برشمرد و تاکید کرد: تحصیل در این رشته‌ها به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به دلیل گذراندن دروس پایه و با هدف افزایش مهارت توصیه می‌شود.

براتی با اشاره به اینکه تحصیل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در این رشته‌ها موجب کیفیت بخشی به مراکز علمی کاربردی و مدرسان خواهند شد، افزود: تحصیل در این رشته‌ها توسعه فناوری و خلاقیت را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از سال آینده هرگونه استخدام منوط به گذراندن یک دوره مهارتی است، گفت: یارانه شهریه برای رشته‌های مهارتی و تخصصی مراکز علمی کاربردی استان برای سال تحصیلی جدید در نظر گرفته می‌شود.

براتی تمرکز بر آموزش‌های مهارت‌محور با شناسایی زمینه‌های مهارتی روز و مورد نیاز کشور در سطوح مختلف و ارتقاء کیفیت آموزش‌های علمی کاربردی که منجر به اشتغال و توسعه پایدار می‌شود را از اهداف این دانشگاه برشمرد و گفت: تحقق این اهداف باعث ایجاد واسطه میان دانشگاه و صنعت خواهد شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان به روز بودن منابع را یکی از نکات کلیدی تحول در نظام آموزش دانست و گفت: با سرعت بالایی که تکنولوژی به خود گرفته، لازم است منایع آموزشی نیز به روز باشند.

ایسنا

برچسب ها: ,

توجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه