× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

رقابت دانش‌آموزان با انجام آزمایش‌های علمی/تجهیز ۳۶۰ میلیون تومانی مدارس با همکاری خیرین فناوری

دکتر سیدعلی عمرانی در نشست خبری امروز با ارائه گزارشی از فعالیت جایزه مصطفی (ص) افزود: در دومین دوره جایزه مصطفی (ص) ۱۸۹۵ دانشمند نهاد و سازمان‌های حوزه‌های علم و فناوری در جهان اسلام به این جایزه معرفی شدند.

وی با تاکید بر اینکه هر دانشمند به تنهایی نمی‌تواند کاندید دریافت این جایزه شود، ادامه داد: دانشمندان برجسته باید از سوی مراکز علمی، پژوهشگاه‌ها و یا دانشگاه‌ها به این جایزه معرفی شوند که بر این اساس فراخوان معرفی کاندیداها برای ۳۵۵ مرکز پژوهشی و دانشگاه‌های جهان اسلامی ارسال شد.

عمرانی با تاکید بر اینکه با اعلام این فراخوان تعداد زیادی از طرح‌های دانشمندان برجسته به این جایزه معرفی شدند، اضافه کرد: تامین مالی این جایزه با مشارکت ۲۲۹ عضو داخلی و ۳۰ عضو بین‌المللی به عنوان خادم‌المصطفی تامین شد که با اعطای نشان خادم‌المصطفی و اعطای سپاس‌نامه از آنها تقدیر شد.

رییس کارگروه جایزه مصطفی (ص) ایجاد صندوق موقوفات را از دیگر اقدامات جایزه مصطفی نام برد و گفت: سرمایه‌های این صندوق در حال حاضر به بیش از ۸ میلیارد تومان افزایش یافته است و درصددیم که این اعتبارات صرف توسعه فناوری در جهان اسلام شود.

عمرانی همچنین با تاکید بر ضرورت توسعه نذر و وقف علمی ادامه داد: به منظور حمایت بیشتر از طرح‌های پژوهشی جهان اسلام اقدام به تامین سرمایه از طریق نذر و وقف علمی کردیم.

وی مهمترین پروژه این اقدامات را ثبت جایزه مصطفی (ص) در مجمع عمومی کامستک دانست و یادآور شد: در قطعنامه پایانی این مجمع که با حضور وزرای علوم جهان اسلام و نمایندگان وزرای جهان اسلام برگزار شد، نام جایزه مصطفی (ص) درج شد.

رییس کارگروه جایزه مصطفی (ص) همچنین از ثبت این جایزه در ۹۰ کشور جهان خبر داد و یادآور شد: این ثبت مراحل پایانی را طی می‌کند.

عمرانی، اجرای پروژه‌های ملی و فراملی را از دیگر اقدامات این جایزه عنوان کرد و افزود: بر این اساس نشست‌هایی با عنوان تبادل علم و فناوری در کشورهای مسلمان برگزار می‌شود که دور دوم این نشست‌ها از ۲۹ آذر تا ۳ دی‌ماه در دانشگاه upm مالزی برگزار خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری «مسابقه دانش‌آموزی نور» افزود: این جایزه همزمان با گرامیداشت پروفسور «جکی ایینگ» برگزار می‌شود.

رییس کارگروه جایزه مصطفی (ص) اضافه کرد: در این جایزه که در سطح دانش‌آموزی برگزار می‌شود، باید شرکت‌کنندگان آزمایش‌های علمی که قابل عرضه برای جامعه باشند، انجام دهند.

به گفته وی، در سال گذشته با حمایت خیرین علم و فناوری برای مدارسی که در برگزاری این مسابقه مشارکت داشتند، با مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان تجهیزات آزمایشگاهی تامین شد.

ایسناتوجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه