× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

رونمایی از سامانه خروج اضطراری از راکت فضایی+تصاویر

این سامانه قادر است به طور همزمان ۲۰ فضانورد را ظرف حداکثر ۳۰ ثانیه از ارتفاع ۵۲ متری ماژول استقرار فضانوردان با سرعت  ۶۵ کیلومتر در ساعت به زمین یا محل ایمن در برابر انفجار منتقل کند.

کاربرد اصلی سامانه خروج اضطراری از سکوی پرتاب، تخلیه سریع فضانوردان در موارد اضطراری مثل احتمال آتش‌سوزی، انفجار و یا سایر مواردی است که مسئولان بخش پرتاب راکت تصمیم به خروج اضطراری می‌گیرند.

طول کابل اصلی خروج اضطراری  ۴۰۰ متر است تا فضانوردان هنگام رسیدن به زمین از طریق ترمز قابل کنترل با دست یا ترمز خودکار به طور ایمن به پناهگاه مقاوم در برابر انفجار منتقل شوند.

این سامانه در مجموع از چهار کابل مقاوم در برابر انفجار ساخته شده که به طور همزمان حداکثر ۲۰ نفر از خدمه پرواز را برای خروج اضطراری از سکوی پرتاب آماده می‌کند.

کریس فرگوسن، مدیر بخش امنیت خدمه و کادر پرواز شرکت بوئینگ و فضانورد با سابقه ناسا در مورد برخی از ویژگی‌های سامانه جدید عنوان کرد: مهمترین ویژگی این سامانه تخلیه سریع، هزینه ساخت کم و همچنین کاربرد آسان برای فضانوردان است. با درنظر گرفتن اینکه این سیستم هیچ بخش الکتریکی ندارد لذا هنگام انفجار فضانوردان می‌توانند از طریق کنترل دستی به سرعت به زمین برسند.

وی در ادامه افزود: در سال آینده میلادی باید قبل از هر پرتاب، تمام فاکتورهای ایمنی مورد نیاز  برای فضانوردان و مسئولان کنترل موشک به طور کامل آماده و اجرایی شود.

ایسناتوجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه