× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

واگذاری کامل فرایند جذب اعضای هیات علمی به دانشگاه آزاد اسلامی/ قضاوت ها درباره دانشگاه با سایر دانشگاه‌های غیر دولتی یکسان باشد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تغییر مسیر این دانشگاه را از توسعه کمی به سمت توسعه کیفی یادآوری کرد و خبر داد دانشگاه آزاد اسلامی در فراخوان جدید جذب هیات علمی ۴هزار استاد را جذب خواهد کرد.

دکتر حمید میرزاده، رییس دانشگاه آزاد اسلامی در همایش تبیین سیاست ها و شیوه های بررسی صلاحیت‌های عمومی اعضای هیات علمی که صبح امروز در سازمان مرکزی برگزار شد، گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی در سه دهه گذشته با توجه به نیاز کشور به توسعه آموزش عالی هدف خود را بر توسعه کمی متمرکز ساخته بود، اما در چند سال اخیر سعی کرده تا با تحول برنامه ای به توسعه کیفی دست یابد.»

میرزاده یادآوری کرد توسعه کیفی در دهه چهارم حیات دانشگاه آزاد اسلامی جزو اصول و برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد. او افزود: «این دانشگاه با بهره‌گیری از مشورت فرهیختگان کشور در قالب شوراهای راهبردی و هیات‌های امنای استانی سعی کرده به این مهم دست یابد. البته نتایج برنامه‌ها در قالب دستاوردهای جدید این دانشگاه کاملا مشهود است.»

رییس دانشگاه آزاد اسلامی، عامل توسعه در هر جامعه‌ای را نیروی انسانی متخصص دانست و گفت: «پیش از انقلاب، کشور ایران از جایگاه علمی مناسبی در میان سایر کشورها برخوردار نبود. خوشبختانه پس از انقلاب از آنجایی که توجه به علم از سیاست‌های نظام و آموزه‌های اسلام بود به شدت مورد توجه دولت‌های قبلی گرفت و ایران توانست به جایگاه شانزدهم تولید علم در میان کشورهای دنیا دست یابد.»

میرزاده گفت: «بررسی کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد یکی از عوامل موفقیت آن‌ها وجود افرادی است که دارای تحصیلات عالیه هستند. به طور مثال در برخی از این کشورها حدود ۵۰درصد جمعیت در دانشگاه تحصیل کرده‌اند. در ایران نیز این عدد که پیش از انقلاب کمتر از یک‌درصد بود در حال حاضر به حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است.»

او به اثرات دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه علمی کشور اشاره کرد و گفت: «حدود ۵۰درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است و همین رقم کافی است که نقش این دانشگاه در توسعه علمی کشور را نشان دهیم.»

میرزاده به همکاری ۶۸ هزار عضو هیات علمی تمام وقت و نیمه‌وقت با دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «حضور این تعداد عضو هیات علمی را یکی از سرمایه‌های بزرگ این دانشگاه می‌دانیم؛ چرا که از این طریق می‌توانیم ارتباط با صنعت و خدمات را بیشتر و محکم‌تر کنیم.»

او تاکید کرد استادان باید در دانشگاه حضور تمام‌وقت داشته باشند و گفت: «اگر یک استاد حضور حداکثری در دانشگاه نداشته باشد نمی‌توان بر روی او به عنوان یک استاد دلسوز و معتمد حساب کرد. به همین خاطر دانشگاه آزاد اسلامی سعی کرده از اعضای هیات علمی تمام‌وقت بهره بگیرد.»

دانشگاه آزاد اسلامی فقط ۲۲درصد از فارغ‌التحصیلان خود را جذب کرده است

میرزاده ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی سعی کرده علاوه بر فارغ‌التحصیلان خود از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دیگر نیز به عنوان عضو هیات علمی استفاده کند. طبق آمار، دانشگاه آزاد اسلامی فقط ۲۲درصد از فارغ‌التحصیلان خود را جذب کرده است.»

او از اتمام فرایند جذب قطعی ۳هزار و ۴۸۶ عضو هیات علمی از مهرماه ۹۲ تاکنون در دانشگاه آزاد اسلامی خبرداد و گفت: «پرونده ۳هزار و ۵۵۲ عضو هیات علمی دیگر نیز در دست بررسی است. همچنین در فراخوان جدیدی که به زودی اعلام می‌شود، براساس نیاز واحدها ۴هزار عضو هیات علمی دیگر نیز جذب خواهیم کرد.»

رییس دانشگاه آزاد اسلامی از ارتقای ۴ هزار عضو هیات علمی در این دانشگاه خبر داد و گفت: «تا پایان سال ۹۵، ۱۵هزار و ۳۶ نفر عضو هیات علمی با مدرک PhD افزوده می‌شود. از سوی دیگر تا پایان سال ۹۶ نیز ۴هزار نفر دیگر نیز جذب دانشگاه آزاد اسلامی می‌شوند که با این حساب ان‌شاءالله به وعده خود در خصوص جذب ۲۰ هزار عضو هیات علمی عمل می‌کنیم.»

میرزاده خواستار همکاری بیشتر وزارتخانه‌های علوم و بهداشت با دانشگاه آزاد اسلامی شد و افزود: «در حال حاضر میانگین نسبت استاد به دانشجو در کل کشور یک به ۶۴ است. این در حالی است که این نسبت در دانشگاه آزاد اسلامی با احتساب اعضای هیات علمی تمام‌وقت یک به ۴۸ است. طبق برنامه ششم توسعه دانشگاه، تا پایان سال ۹۹ این نسبت به یک به ۳۷ و در برنامه هفتم دانشگاه تا سال ۱۴۰۴ به یک به ۲۷ خواهد رسید.»

دانشگاه آزاد اسلامی بیش از سایر دانشگاه‌ها زیر ذره‌بین و فشار است

میرزاده گفت: «انتظار ما این است که قضاوت‌ها درباره دانشگاه آزاد اسلامی با سایر دانشگاه‌های غیر دولتی و حتی دولتی به یک شکل باشد. متاسفانه دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به دیگر دانشگاه‌ها بیشتر زیر ذره‌بین انتقاد و فشار قرار دارد. در حالی که بسیاری از دانشگاه‌های غیر دولتی از حداقل استانداردهای لازم برای فضا، استاد و … برخوردار نیستند.»

او ادامه داد: «انصاف ایجاب می‌کند با دانشگاهی که دارای ۲۰میلیون مترمربع فضای آموزشی، ۱۱هزار کارگاه و آزمایشگاه، ۶۸هزار عضو هیات علمی و … است همکاری بیشتری شود. به همین خاطر از مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌خواهیم کل فرایند جذب اعضای هیات علمی به خود این دانشگاه سپرده شود تا جذب اعضای هیات علمی تسریع شود و وزارت‌های علوم و بهداشت نیز در تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی همانند مصوبات سایر دانشگاه‌های وابسته به خود یا غیردولتی عمل کنند.»

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «اگر فرایند جذب اعضای هیات عملی تسریع شود، علاوه بر ایجاد اشتغال‌زایی برای جوانان و فارغ‌التحصیلان کشور مانع از خروج بسیاری از نخبگان کشور می‌شویم.»
منبع: آناتوجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه