× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

وضعیت طلاب دانشجو بررسی شد

به نقل از شورای عالی جلسه ۵۳ کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین کاظمینی دبیر شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، گزارشی از وضعیت طلاب دانشجو ارائه کرد.

در ابتدای این گزارش ضمن بررسی آماری وضعیت طلاب دانشجو از منظر بازه سنی، رشته ها و گرایش ها، مقاطع تحصیلی، ترکیب جمعیتی و جنسیتی و  سال ورود این طلاب به دانشگاه برخی از مفروضات و پیش فرض های تحلیل این وضعیت نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در بخش دیگری از این گزارش و در تحلیل کمی و کیفی، نسبت جذب طلاب دانشجو به کل دانشجویان، انگیزه ورود طلاب به دانشگاه و انگیزه دانشجویان برای ورود به حوزه، میزان و مدت زمان ماندگاری دانشجویان در حوزه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پس از ارائه این گزارش، اعضای کمیسیون به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که مهمترین آنها می توان به بهره گیری از تحلیل‌های جامعه شناختی و روانشناختی در بررسی دلایل تمایل قابل توجه دانشجویان به تحصیلات حوزوی اشاره کرد.

همچنین، لزوم هماهنگی پیش نویس سیاست های اجرایی هدایت استعدادهای برتر دانشجویی به علوم انسانی و حوزه های علمیه (تدوین شده در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور) با نتایج حاصل از تحقیقات میدانی، ارزیابی عملکرد طلاب دانشجو در راستای تقویت اتحاد حوزه و دانشگاه، مقایسه فرآیند تغییر رشته در دانشگاه با فرآیند ورود دانشجو به حوزه و نیاز به برنامه های آموزشی ویژه برای طلاب دانشجو از دیگر پیشنهاداتی بود که ارایه شد.

پس از ارائه این پیشنهاد ها مقرر شد پیش نویس سیاست های اجرایی هدایت استعداد های برتر دانشجویی به علوم انسانی و حوزه های علمیه که در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تدوین شده، در راستای دستیابی به برنامه هماهنگ و منسجم جهت هدایت و ساماندهی طلاب دانشجو  مورد بررسی قرار گیرد.

مهرتوجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه