× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

اختصاص هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های دانش‌بنیان

بهزاد سلطانی در بازدید از غرفه آنا در نمایشگاه مطبوعات درباره ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: «۲۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان توانستند طرح‌شان را تصویب کنند که مجموعه ۱۷۱۲ میلیاردتومان برای این طرح‌های اختصاص یافته است. از این میزان تقریبا یک هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.»

او ادامه داد: «همچنین ۸۰۰ میلیارد تومان تعهد پرداخت به شرکت‌های دانش‌بنیان برای مراحل دوم و سوم داریم که باید براساس پیشرفت پروژه به آن‌ها پرداخت کنیم.»

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: «به خاطر تسهیلاتی که تعهد داریم حق نداریم طرح جدید تصویب کنیم. ما می‌توانیم براساس قانون تسهیلات تعهد شده را تا زمان پرداخت در بانک‌ها پس‌انداز و سود دریافت کنیم، این سود به سرمایه ما اضافه می‌شود و باعث می‌شود که زمان بیشتری بتوانیم تسهیلات بدهیم. دوره چرخشی صندوق تا ۱۴۰۲ تمام می‌شود با آن سودی که ما از بانک‌ها می‌گیریم می‌توانیم این دوره را طولانی‌تر کنیم.»

سلطانی تصریح کرد: ما از بانک‌ها خواسته‌ایم که از منابع خودشان برای طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان هزینه کنند. با اعتبار بانک‌ها ۲۶۶ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات داده شده است. تاکنون با ۸ بانک دولتی و خصوصی توافقنامه در این زمینه امضا کردیم.»

او ادامه داد: «تا به امروز ۸۶ میلیارد تومان شرکت‌های دانش‌بنیان طرح‌هایشان تمام شده و به بازار رفتند و تسهیلات داده شده را برگردانند. ضریب مشارکت ما ۷۴ است یعنی ۷۴ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان از ما تسهیلات دریافت کرده‌اند.»

رئیس صندوق شکوفایی و نوآوری میزان شکایات از صندوق را ۱۲۶ مورد اعلام کرد و گفت: «نسبت به ۴ هزار درخواستی که داشتیم سه درصد شکایت داشتیم عده‌ای معترض بودند که کارشان طول می‌کشد، بخشی هم می‌گفتند که تسهیلات پرداختی از آنچه ما می‌خواستیم کمتر است. بخشی از طولانی‌شدن فرآیند پرداخت‌ها ما مقصریم، برخی هم خود شرکت‌های دانش‌بنیان هم مقصرند. برای پرداخت‌ها هم ارزیابی‌های تخصصی می‌شود و برآن اساس پرداخت می‌شود.»

سلطانی درباره مشکلات شرکت‌های دانش‌بینان تاکید کرد ۶۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا و استارت‌آپ هستند. این شرکت‌ها بالغ نیستند و نمی‌دانند چگونه کار کنند. متاسفانه طرح‌ها به اندازه کافی قوی نیستند و مسائل غیرفنی را نمی‌دانند. ما دوره‌های آموزشی گذاشتیم تا با روند ثبت طرح‌ها و شرکت‌هایشان آشنا شوند. بسیاری از این شرکت‌ها فقط فنی هستند، اصلا بازار را نمی‌شناسند و بازاریانی نمی‌دانند.»

گفتنی است “خبرگزاری آنا” در نمایشگاه مطبوعات از ساعت ۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ در راهروی اصلی، غرفه ۱۵۰ میزبان مخاطبان است.

آنا

برچسب ها: , , , , , ,

توجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه