× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

الزام واحدهای دانشگاه آزاد به ثبت‌نام در سامانه کمیته اخلاق

دکتر هنگامه بختیار درخصوص راه‌اندازی سامانه کمیته اخلاق در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یک سامانه ملی در سطح کشور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه‌اندازی شده است که تمامی واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور یا دانشگاه‌هایی که کد اخلاق گرفته‌اند، ملزم به ثبت‌نام در این سامانه هستند.

وی افزود: تمامی تحقیق‌های زیست محیطی و زیست پزشکی که نیازمند داشتن شناسه اخلاق است، باید در کمیته اخلاق آن واحد مطرح شود تا پایان‌نامه و طرح مورد نظر کد اخلاق دریافت کند.

مدیرکل دفتر توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: بر مبنای سیستمی که در کمیته اخلاق وجود دارد، ۹ نفر (۳ حقوقدان، ۳ پژوهشگر و متخصص اخلاق زیست پزشکی و ۳ متخصص اپیدمیولوژی) باید در دپارتمانی که کمیته اخلاق در آنجا قرار می‌گیرد، وجود داشته باشند.

بختیار در پایان تصریح کرد: کمیته اخلاق وظیفه دیگری نیز دارد و آن بررسی شکایت‌هاست که مربوط به بررسی حوزه پژوهش است. به عنوان مثال اگر یک نفر یا یک مجله از پژوهشگری شکایت کند که مقاله‌ای در آن سرقت یا تقلب شده است، این موضوع در کمیته اخلاق ملی و در داخل دانشگاه و کمیته‌های اخلاق سازمانی بررسی و پیگیری می‌شود.

آنا

برچسب ها: , , ,

توجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه