× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

این سگ رباتیک به زانو درنمی‌آید!+فیلم

و به نقل از دیلی‌میل، گروهی از پژوهشگران سوئیسی، یک سگ رباتیک را طوری آموزش داده‌اند که می‌تواند با ضربات وارد شده از سوی انسان مقابله کند. این ربات موسوم به “انی‌مال”(‘ANYmal) هر چقدر ضربه بخورد، می‌تواند باز هم به حالت عادی خود بازگردد و در صورت به زمین افتادن، دوباره بلند شود.

دانشمندان “موسسه فناوری فدرال زوریخ”(ETH Zurich)، انی‌مال را با کمک هوش مصنوعی آموزش دادند تا بتواند زودتر از پیش حرکت کند و واکنش نشان دهد. به گفته آنها، سرعت ربات نسبت به قبل، ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

پژوهشگران در مقاله پژوهش خود نوشتند: این کار، ساده نبود. ربات‌های مجهز به پا، یکی از بزرگترین چالش‌ها در زمینه علم رباتیک هستند. فعالیت‌های پویا و چابک حیوانات، با روش‌های کنونی قابل تقلید نیستند.

پژوهشگران معمولا بر راه حل‌هایی تمرکز دارند که کم هزینه و ایمن هستند اما پویایی دقیق ربات‌های پیچیده را ندارند. در نتیجه؛ این گروه پژوهشی، یک شبکه عصبی را ابداع کرد که به ربات، قابلیت یادگیری و سازگاری ببخشد.

این ماشین با استفاده از سیاست‌های آموزش داده شده در شبیه‌سازی، به مهارت‌های حرکتی ورای روش‌های پیشین دست پیدا می‌کند. انی‌مال می‌تواند با دقت و کارآیی، از دستورات پیچیده پیروی کند، حرکتی سریع‌تر از پیش داشته باشد و حتی در موقعیت‌های پیچیده پس از به زمین افتادن، زودتر خود را بازیابد.

در این پروژه، از روش نسبتا جدیدی موسوم به “یادگیری تقویتی” نیز استفاده شده که براساس آن، ربات مجموعه‌ای از وظایف را از راه آزمون و خطا یاد می‌گیرد.

دانشمندان در طراحی جدید انی‌مال، به آن قابلیت غلتیدن داده‌اند تا بتواند پس از به زمین افتادن، برخیزد. به گفته آنها این روش، تاکنون در هیچ ربات چهارپایی وجود نداشته است. توانایی برخاستن پس از افتادن نشان می‌دهد که شاید ربات‌های چهارپا در آینده بتوانند کارآیی بیشتری برای انسان داشته باشند.

در ادامه این مقاله آمده است: شاید روزی ربات‌های چهارپا بتوانند انسان‌های گرفتار در جنگل و کوه را نجات دهند و در حمل بار از پله‌ها و یا نواحی صعب‌العبور به آنها کمک کنند. این ربات‌ها می‌توانند قابلیت انجام دادن کارهایی را داشته باشند که تنها انسان و حیوان قادر به انجام آنها هستند.

این نخستین بار نیست که شاهد رونمایی از چنین ربات چهارپایی هستیم. در اوایل ماه جاری نیز یک نسخه تجاری از ربات موسسه فناوری فدرال زوریخ موسوم به “انی‌بوتیکز”(ANYbotics) در نمایشگاه بین‌المللی CES به نمایش درآمده بود. در این نمایشگاه، از یک سگ رباتیک نیز رونمایی شد که می‌توانست مانند یک سگ واقعی بالا و پایین بپرد و یا از پله‌های خانه بالا برود.

بسیاری از شرکت‌های فناوری باور دارند که انی‌مال روزی می‌تواند برای رساندن بسته‌های سفارشی مشتریان، مورد استفاده قرار گیرد.

مقاله مربوط به این ربات، در مجله “Science Robotics” به چاپ رسید.

ایسنا

برچسب ها: , ,

توجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه