× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

تولید و توزیع داروی ویتامین حاوی ید دوران بارداری از سوی محققان کشور

ید یکی از مواد معدنی ضروری در بدن بوده و برای سلامتی بدن لازم است. این ماده معدنی در بدن به میزان بسیار کم مورد نیاز است. این شبه فلز در متابولیسم چربی‌ها دخالت می‌کند و افزایش آن را از بین می‌برد و در بهبود و تقویت حالات فیزیکی و روانی دخالت دارد. کمبود ید در اطفال موجب عقب افتادگی و در اشخاص بالغ موجب سرطان سینه و احساس خستگی می‌شود.

ید در کارکرد تیروئید نقش دارد و تیروئید و هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در رشد دارند. اگر میزان ید در بدن کافی نباشد، اثرات منفی روی فرایند رشد مغز نوزاد دارد. به منظور تأمین ید مورد نیاز بانوان در زمان بارداری از سوی محققان و متخصصین پزشکی و داروسازی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان، قرص مکمل مولتی ویتامین مینرال حاوی ید، ویژه دوران بارداری و شیردهی، تولید شد.

امیر اسماعیل ثقفی‌نیا، مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: فرمولاسیون اختصاصی این محصول به پیشنهاد اساتید دانشگاه و پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بر اساس مطالعات گسترده بر روی نوع و کیفیت تغذیه بانوان ایرانی (میانگین فلات قاره ایران) طراحی شده است.

وی با بیان اینکه این دارو با استفاده از بهترین مواد اولیه اروپایی و پس از گذراندن آزمایشات کنترل کیفی و بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیا تولید شده است، خاطر نشان کرد: این دارو موفق به اخذ مجوز ساخت و توزیع از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده است.

ثقفی‌نیا، با بیان این اینکه این دارو در قالب “قرص” مولتی ویتامین تحت عنوان “آی ویتا” تولید شده است، اظهار کرد: این قرص مولتی ویتامین قادر به تأمین میزان “ید” مورد نیاز جنین در دوران بارداری و شیردهی است.

وی “ید” را عنصری ضروری برای رشد و تمایز سلول‌های عصبی به‌ویژه در دوران جنینی دانست و یادآور شد: کمبود این عنصر در دوران بارداری، منجر به اختلالات عصبی، عقب‌ماندگی ذهنی و کاهش ضریب هوشی نوزادان می‌شود؛ از این رو در دوران بارداری و شیردهی باید از طریق قرص‌های مکمل حاوی ید تأمین شود.

مجری طرح اضافه کرد: پیش از این قرص “یدوفولیک” بر اساس توصیه انجمن‌های غدد، زنان و پریناتولوژی توسط این شرکت دانش‌بنیان تولید و در سراسر کشور به عنوان تنها قرص مکمل یاری ید توزیع شد.

وی ادامه داد: بر اساس توصیه‌های این انجمن استفاده روزانه یک عدد قرص یدوفولیک از ۳ ماه پیش از بارداری تا پایان ماه چهارم بارداری و نیز مصرف روزانه یک عدد قرص آی ویتا از ماه پنجم بارداری تا پایان دوران شیردهی، موجب پیشگیری از اختلالات و عقب ماندگی ذهنی نوزادان و افزایش ضریب هوشی کودکان می‌شود.

ثقفی‌نیا با تاکید بر اینکه این فرآورده دانش‌بنیان و بومی، با نام “آی ویتا” در داروخانه‌های سراسر کشور عرضه شده است، خاطر نشان کرد: تولید این داروی مکمل ید علاوه بر آنکه از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند، می‌تواند نیاز تغذیه‌ای بانوان کشور را با قیمت بسیار مناسب تأمین کند.

ایسنا

برچسب ها: , , ,

توجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه