× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

همه آنچه را که داوطلبان کنکورهای کارشناسی و ارشد ۹۷ باید بدانند

در بهار و تابستان سال ۹۷ دو کنکور سراسری و کارشناسی ارشد برگزار می شود، براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور کنکور سراسری سال ۹۷ در روزهای هفتم و هشتم تیرماه ۹۷ برگزار خواهد شد. آنگونه که مشاور سازمان سنجش آموزش کشور درباره آمار ثبت نام داوطلبان کنکور ۹۷ اعلام کرد در این کنکور دختران و داوطلبان گروه تجربی پیشتاز هستند.

دکتر حسین توکلی به خبرنگار خبرگزاری آنا گفت: ثبت نام در کنکور ۹۷ در دو نوبت بهمن و اسفند صورت گرفته که در مرحله اول ۹۵۱ هزار و ۸۵ نفر و در مرحله دوم ۶۰ هزار و ۲۹۹ نفر ثبت نام کرده‌اند. بر این اساس در مجموع تعداد یک میلیون و ۱۱ هزار و ۳۸۴ نفر در کنکور ثبت نام کرده که تعداد ۵۹۹ هزار و ۱۲۱ نفر معادل ۵۹ درصد و تعداد ۴۱۲ هزار و ۲۶۳ نفر معادل ۴۷ درصد مرد هستند.

به گفته مشاور سازمان سنجش آموزش کشور ۱۴۴ هزار و ۴۳۷ نفر در گروه ریاضی و فنی و ۶۴۲ هزار و ۲۲۸ نفر در گروه علوم تجربی و تعداد ۲۰۴ هزار و ۹۳۶ نفر در گروه علوم انسانی و تعداد ۱۲ هزار و ۲۴۹ نفر در گروه هنر و تعداد ۷۵۳۴ ۹۵ گروه زبان های خارجی ثبت نام کردند. همچنین بر اساس انتخاب علاقه مندی ها در گروه های هنر و زبان‌های خارجی ۶۶ هزار و ۵۶۶ نفر قه‌مندان گروه هنر و ۱۳۷ هزار و ۹۹۷ نفر علاقه‌مندان گروه های دیگر در رشته‌ زبان خارجه کنکور خواهند داد.

مشاور سازمان سنجش آموزش کشور همچنین درباره زمان توزیع کارت ورود به جلسه آزمون سراسری ۹۷ گفت برای تعداد یک میلیون و ۲۱۵ هزار و ۹۴۷ نفر کارت صادر شده است که داوطلبان می توانند از روز دوشنبه ۴ تیر تا چهارشنبه ۶ تیر ۹۷ پرینت کارت ورود به جلسه خود را اقدام کنند آزمون سراسری سال ۹۷ در یک مرحله و در یک جلسه برای پاسخ به سوالات عمومی و اختصاصی، هر یک از گروه‌های آزمایشی پنجگانه در روزهای پنج شنبه و جمعه هفتم و هشتم تیرماه برگزار می شود.

بهار و کنکور کارشناسی ارشد

کنکور دیگر سال ۹۷ که فارغ التحصیلان دوره کارشناسی در پیش دارند، کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته است، سازمان سنجش برای این کنکور نیز دو نوبت ثبت‌نام در بهمن و آذر در نظر گرفت و بر اساس آمار نهایی شرکت کنندگان در این کنکور ۷۳۶ هزار و ۱۲ نفر در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کردند.

این آزمون در ۶ گروه آزمایشی و ۱۴۰ کد رشته شامل ۵۴ کد رشته علوم انسانی ۱۷ کد رشته علوم پایه ۲۴ کد رشته فنی مهندسی ۲۳ کد رشته کشاورزی و منابع طبیعی ۱۳ کد رشته هنر و کد رشته دامپزشکی در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ۹۷ برگزار خواهد شد.

نحوه در نظر گرفتن سهمیه بندی‌ها در کنکورهای ۹۷

یکی از موضوعاتی که در هر یک از این کنکور ها دارای اهمیت است سهمیه بندی آنهاست. بر اساس قانون هر یک از داوطلبان در کنکور سراسری سهمیه خاص خود را دارند. سهمیه‌ها شامل سهمیه مناطق سهمیه خانواده شهدا و سهمیه جدید ایثارگران و رزمندگان است.

بر اساس تقسیمات کشوری توسط وزارت کشور کشور دارای استان شهر بخش و زیربخش یا دهستان است اما آنچه که داوطلبان کنکور در نظر گرفته می‌شود، محل تحصیل سه سال آخر داوطلبان است.

به گفته توکلی آن دسته از داوطلبانی که در فرم ثبت نام خود سهمیه ثبت نامی مناطق را انتخاب کردند و بر اساس سه سال آخر محل تحصیل خود از امکانات سهمیه برخوردارند. همچنین به گفته توکلی سهمیه ایثارگران رزمندگان و خانواده شهدا و فرزندان آنها و فرزندان جانبازان با جانبازی ۲۵ درصد به بالا جزو سهمیه ایثارگران محسوب می‌شود بر این اساس خانواده جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگانی که کمتر از ۶ ماه در جبهه حضور داشتند.

با تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، به سهمیه ایثارگران اضافه شد و میزان سهمیه ایثارگران از ۲۰ به ۲۵ درصد افزایش پیدا کرد و در حد نصاب نمره شرکت کنندگان ایثارگر دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت از ۸۰ به ۷۰ درصد نمره آزاد کاهش پیدا کرد.

بر اساس اعلام سازمان سنجش صحنه گزینش آزاد در همه رشته ها رشته ها وجود دارد و انتخاب کنندگان بدون توجه به سمیه و گزینش بومی و می‌توانند بر اساس نمره گزینش آزاد داشته باشند.

در کنکور کارشناسی ارشد سهمیه رزمندگان و ایثارگران، سهمیه استعدادهای درخشان، امتیاز به حافظان قرآن در نظر گرفته شده است. متقاضیان رزمندگان لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان کد رهگیری ۱۲ رقمی از واحد مربوطه دریافت کرد ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به سهمیه ایثارگران تعلق دارد.

تسهیلات برای استعدادهای درخشان نیز به این صورت است که برگزیدگان مرحله نهایی المپیادهای دانشجویی، دانشجویان نمونه کشوری در دوره کار شناسی، رتبه‌های اول تا سوم جشنواره خوارزمی، جشنواره جوان خوارزمی، جشنواره رازی، ابن سینا و فارابی، دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی شامل این سهمیه می‌شوند.

همچنین حافظان کل قرآن مجید به جز اتباع خارجی می توانند از مزایای پذیرش با این سهمیه استفاده کنند بر این اساس استاد حفظ قرآن حافظ ممتاز قرآن از این سهمیه بهره ببرد شهریه آزاد نیز مانند آزمون سراسری در این کنکور وجود دارد.

آنا

برچسب ها: , , , , , , , , ,

توجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه