× پیام نور - پاسخنامه های سال های 91-92 و 92-93 ، 6 ترم رایگان در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال اول 91 تا تابستان 95 در سایت موجود است.
× پیام نور - نمونه سوالات نیمسال دوم 94-95 و تابستان 95 در سایت قرار گرفت.
× پیام نور - در حال به روزرسانی نیمسال های جدید.

پیش‌بینی حرکات انسان با هوش مصنوعی

پژوهشگران آلمانی، هوش مصنوعی را طوری آموزش داده‌اند که می‌تواند الگوهای واکنشی انسان را تشخیص دهد و حرکت چند دقیقه بعد را پیش‌بینی کند.

این نرم‌افزار که توسط گروهی از پژوهشگران “دانشگاه بن”(University of Bonn) آلمان طراحی شده است، طوری آموزش داده شده که با تماشای ویدئوهای آشپزی بتواند حرکات انسان را پیش‌بینی کند.

دکتر “جورگن گال”(Jürgen Gall) در این باره گفت: ما باور داریم این نرم‌افزار هوش مصنوعی، در آینده قادر خواهد بود حرکات انسان را ساعت‌ها پیش از وقوع آن، تشخیص دهد.

گال و همکارانش، برای تشخیص دقیق حرکات انسان توسط هوش مصنوعی، بر ویدئوهای آشپزی تمرکز کردند. پژوهشگران، با استفاده از ویدئوهای از پیش ضبط شده آشپزی توانستند هوش مصنوعی را برای پیش‌بینی حرکات گوناگون از جمله بریدن گوجه‌فرنگی و افزودن نمک آموزش دهند.

به طور کلی، از ۴۰ ویدئو برای آموزش هوش مصنوعی استفاده شد. هریک از ویدئوها، حدود شش دقیقه بود و ۲۰ حرکت گوناگون را به نمایش می‌گذاشت. پس از چهار ساعت، الگوریتم توانست حرکات مورد نیاز برای آماده کردن غذا که روش‌ها و دستورالعمل های متفاوتی را در بر می‌گرفت، تشخیص دهد.

گال افزود: ما برای بررسی میزان موفقیت این فرآیند یادگیری، ویدئوهای پخش نشده را به نرم‌افزار ارائه کردیم. سپس، مانند قبل، وقایع رخ داده در ۲۰ یا ۳۰ ثانیه ابتدایی ویدئو را به ماشین ارائه دادیم و سپس از آن خواستیم حرکت بعد را پیش‌بینی کند. در نهایت، هوش مصنوعی موفق شد، حرکات بعدی را با دقت خارق‌العاده‌ای پیش‌بینی کند اما هنگامی که از هوش مصنوعی خواسته شد حرکات بخش نخست ویدئو را پیش‌بینی کند، دقت آن به شکل قابل‌توجهی کاهش یافت.

دکتر گال و گروهش امیدوار هستند در آینده، این الگوریتم بتواند حرکات بیشتری را پیش‌بینی کند. گال ادامه داد: هدف ما این است که هوش مصنوعی، زمان هر حرکت را دقیقه‌ها و یا حتی ساعت‌ها پیش از وقوع، پیش‌بینی کند.

اگر این گروه پژوهشی موفق شود الگوریتم مورد نظر را به خوبی برای پیش‌بینی حرکات تنظیم کند، کاربرد آن در موارد گوناگون ممکن خواهد شد.

ایسنا

برچسب ها: , ,

توجه با عضویت در کانال تلگرامی ما از خبرنامه و امکانات آینده سایت به رایگان بهره مند شوید.توجه